Říjen 2013

Romeo, Julie a tma

31. října 2013 v 21:53 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor:
Jan Otčenášek - autor společenských a realistických próz, obsah díla zasazen do 1. sv. války, tragická láska ( protiválečná literatura )

podobná díla: Romeo a Julie (Shakespeare), petr a Lucie ( Rolland )

charakteristika hlavních postav:
Pavel - mladý muž, právě skládá maturitní zkoušky, když se mu do života připlete Ester
Ester - mladá židovka, nedostavila se na odjezd transportu do Terezína, kde už je celá její rodina, schovává se u Pavla

Obsah:
Děj se odehrává v Praze roku 1942. Osmnáctiletý maturant Pavel potká v parku osamělou plačící dívku jménem Ester. Dozví se od ní, že je Židovka , která měla být deportována spolu s rodiči do koncentračního tábora. K transportu se však nedostavila. Pavlovi je Ester líto a poskytne jí k bydlení svůj skromný, studentský pokojík v sousedství krejčovské dílny svého otce. Pavel dívku schovává v naprosté tajnosti. Nesvěří se ani svým rodičům, dokonce jim začíná lhát. Nosí dívce jídlo a tráví s ní veškerý volný čas. Oba mladí lidé se do sebe zamilují. Ester často vzpomíná na domov, rodiče a dětství. Mezitím je v zemi spáchán atentát na říšského protektora Heydricha. Pavel ji ale tuto skutečnost zamlčí. Pavel si uvědomuje, že schovávání Židů je trestné, a že za tento čin se platí životem. Uvědomuje si, že nevystavuje nebezpečí pouze sebe, ale i rodiče a obyvatele celého domu. Obává se toho, aby Ester nikdo neudal. Pavlův otec nakonec Ester objeví a navrhne Pavlovi, že bude lepší, když Ester převezou k příbuzným na venkov. Oba se těší na společnou budoucnost. Den před odjezdem Němci uspořádají velkou razii a uzavřou ulici. Ester ve strachu, že Pavel by mohl být kvůli ní popraven spolu s jeho rodiči, vybíhá z domu a na útěku je nacisty zastřelena. Pavel ztrácí smysl života, uvažuje i o sebevraždě. Kniha končí tím, že Pavel nakonec stejně zjišťuje, že chce žít dál.

Král Lávra

31. října 2013 v 21:33 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor:
Karel Havlíček Borovský - kritizoval všechny dosavadní legendy o panovnících ( satirický román ) báseň

Charakteristika hlavních postav :
Kukulín - králův holič, chudý, věrný, vyzpovídá se vrbě
Král Lávra - Lid ho má rád, má však tajemství, nemilosrdný, každého svého holiče nechá popravit
Červíček - basista, praktický, milý, šikovný

Obsah:
Základem této satiristické básně je známé vypravování o Midových uších. V Irsku vládl král Lávra. Byl to panovník dobrý a lid jej miloval. Král se dával holit jen jednou do roka a pak dal holiče oběsit. Mezi holiči se vždy metal los, kdo má krále holit. Jednou padl los na Kukulína. Kukulín krále oholil, ale pak byl ušetřen kruté odměny za službu králi. Král se totiž ustrnul nad chudou Kukulínovou matkou, ale Kukulín musel přísahat, že nikomu neprozradí, co viděl, když krále holil. Král měl totiž dlouhé oslí uši. Tak se stal Kukulín dvorním královým holičem a od té doby přestal mezi holiči strach, na koho z nich padne los, aby krále oholil. Ale Kukulína tajemství trápilo. Starý poustevník mu poradil, že se mu uleví, jestliže tajemství našeptá do vrby. Kukulín tak učinil a uzdravil se. Král pořádal bál a pozval na něj hudbu z Čech. Cestou basista Červíček ztratil kolíček od basy. Právě šel vedle vrby, do které Kukulín našeptal tajemství, když ztrátu kolíčku zpozoroval. Tak si uřízl z vrby prut a udělal z něho kolík. Když pak na bále spustil, bručela basa lidským hlasem tak, jak to Kukulín do vrby našeptal: "Král Lávra má dlouhé oslí uši." Z toho vzniklo zděšení, král muzikanty vyhodil, ale bylo už pozdě něco udělat. Tajemství bylo venku, lid si brzy na oslí uši svého krále zvykl a Kukulín zůstal holičem ušatého krále dál. Borovský zde kritizuje všechny legendy o panovnících.

Memento

31. října 2013 v 20:46 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor:
Radek John - úspěsný autor ( Sněženky a machři, Tankový prapor ) z Prahy, psal články o drogově závislých

Charakteristika hlavních postav:
Michal : Drogově závislý, není schopen se léčit, chybí mu vůle a nikomu nevěří
Eva : Michalova přítelkyně, nesamostatná, také drogově závislá, potratí a spáchá sebevraždu
Rozbor:
Příběh sepsán podle skutečné události
Obsah:
Kniha vypráví skutečný příběh Michala Otavy. Michal se v 17 letech setkal poprvé s drogou. Zkusil to z pouhé zvědavosti a aby zapadl do party. Měl velmi přísného otce, s kterým si nerozuměl. Kontrola nad drogou se mu však vymkla z rukou a začal být na morfinu závislý. Jeho matka o ničem neměla ani ponětí, až do doby, kdy se dozvěděla, že Michala vyhodili ze školy. Rodiče z toho byly v šoku a Michal jim musel slíbit, že s drogami skončí. Dokonce si i našel práci, ale jeho touha po droze byla silnější. Z domova utekl a bydlel se svou dívkou Evou, kterou poznal v partě. Oba byli bez práce a neměli peníze na drogu. Oba byli závislí a měli jedinou starost, jak a za co by sehnali drogu. Jednou vyjeli do Zbraslavi a vykradli zde lékárnu. Při jednom feťáckém mejdanu vtrhla do bytu policie a Michal byl obviněn z krádeže v lékárně. Byl poslán do ústavu, kde se léčili toxikomani. Po léčení si Michal sliboval,že s drogami skončí a začne nový život. Vydržel pouhé čtyři dny a všechno se vrátilo do starých kolejí. Naučil se vařit pervitin. Jeho přítelkyně Eva přišla do jiného stavu, ale nakonec Eva potratila. Několikrát se léčil, ale po návratu nikdy nedokázal bez drogy dlouho žít. Když se Michal dozvěděl, že Eva spáchala sebevraždu, nevěřil tomu. Myslel, že Evu zabil někdo z party kvůli droze. Rozhodl se, že Evu pomstí. Uvařil smrtící pervitin, který měl zabít jeho kamarády. Kamarádi ale Michala přelstili a nakonec se ocitl v nemocnici On. Dostal se z toho, ale od doktora dostal pokyn, že je pro něho životu nebezpečný jakýkoliv další vpich. Opět se léčil. Po propuštění z léčebny byl Michal nalezen v bezvědomí, předávkoval se pervitinem. Byl převezen do nemocnice, ale lékařům se již nepodařilo obnovit funkce mozku. Jeho mozek byl trvale poškozen. Nakonec byl Michal převezen do psychiatrické léčebny pro pacienty s trvalým poškozením mozku. Jen částečně chápe některé souvislosti, neumí se sám najíst, převléknout, umýt. Naděje na jeho uzdravení je prakticky nulová.

My děti ze stanice ZOO

31. října 2013 v 20:25 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor:
Christiane F. - němka, je ústřední postavou této knihy a později i stejně úspěšného filmu

žánr - autobiografický román

Charakteristika hlavních postav :
Christiane - mladá dívka, chová se ke všem lhostejně, v dětství bitá, nemá to v životě lehké - stane se z ní "feťačka"
Detlef - Christianin přítel, také drogově závislý, podporuje jí v její špatné cestě životem
Christianiny rodiče - ke své dceři se nehlásí, nejeví o ni zájem, obzvlášť když má problémy s drogami

Obsah :
Kniha je o Christiane F., která se zaplete s drogami. Když bylo Christianě 6 let, přestěhovala se s rodiči a sestrou do Západního Německa. Její otec si tam chtěl začít podnikat, ale nevyšlo mu to. Byl alkoholik, a protože nechtěl, aby v životě skončila jako on, za každou maličkost ji bil. Když bylo Christianě 12 let, rodina se přestěhovala od otce do Berlína. Christiany sestra se ale po nějakém čase odstěhovala zase zpátky k otci. Christiana se začala cítit osaměle, protože matka si našla přítele ,a tak si jí moc nevšímala. Ta se ve škole seznámila s nejoblíbenější holkou Kessi. Jednou s ní šla do "Domu středu", a tam taky začala s drogami. Do svých 13ti let brala všelijaké prášky a extáze. Pak přešla na hašiš. Její kamarádka chodila ještě do klubu "Sound", tam byly k dostání všechny drogy. Když tam šla Christiane poprvé, seznámila se s Detlefem, který se po čase stal jejím přítelem. Asi po měsíci, co Christiane chodila do "Soundu", si začala píchat heroin a její přítel taky. Neměli ale na drogy peníze, a tak Detlef vydělával tím, že se prodával na stanici metra "ZOO". Chodil se zákazníky a ti mu za to platili asi tak 40 marek, což jim zatím na drogy stačilo. Časem se ale musela začít prodávat i Christiane. Ta zkoušela asi 5x odvykat, ale když Detlef bral pořád drogy, neklapalo jim to, a tak si začala znova píchat. Jednou byla u své babičky na venkově, kde si chtěla odvyknout. Když ale přijela zpět do Berlína zjistila, že Detlef je ve vězení. Byla z toho celá zničená, a tak si zase píchla heroin. Pak si jí vzal k sobě otec, protože matka už o ni nestála a pohrdala jí. Otce ale neposlouchala. Christiane se ještě několikrát pokoušela s drogami přestat, ale nakonec jí zachránila až matka, která ji v 15ti letech nečekaně odvezla k příbuzným daleko od Berlína.

Svatý Xaverius

31. října 2013 v 16:40 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor:
Jakub Arbes - český spisovatel (Praha),novinář,dramaturg,vytvořil útvar romaneto, naměty ze současného pražského života
Další díla : Zázračná madona,Newtonův mozek (romaneta)

Útvar: romaneto -napínavý děj, záhada,která je na konci vysvětlena,vědecká vysvětlení,detektivní prvky,ich forma (1.os.) Vypravěčem je sám Arbes

Obsah :
Záhada, která se skrývá nad obrazem v kostele, tajemný muž, který je muži na obrazu velmi podobný. A tajemný poklad který zblíží dva dosud cizí lidi.

Text:
Příběh začíná vyprávěním jednoho muže, který spolu s kamarádem hledají poklad Balka autora portrétu sv. Xaveria. Vyprávění začíná v chrámě sv. Mikuláše u zvláštního obrazu zvaném Sv. Xaverius. Vypravěči se zdál tento obraz velice zvláštní a proto zůstal v chrámu přes noc,aby si ten obraz pořádně prohlédl. Té noci potkal muže,který měl tvář stejnou jako tvář Sv. Xaveria. Tento mladý muž (Xaverius) byl nejdřív rozčilený ale poté se z nich staly přátelé.Po dlouhé době se vypravěč (Arbes) onoho mladíka zeptal jestli si uvědomuje, že je velmi podobný muži na obraze.Xaverius mu začal vyprávět příběh o jeho babičce Boženě. Božena u malíře Balka pracovala,když maloval obraz Sv.Xaveria a on jí vyprávěl o pokladu, který chrání obraz Sv. Xaveria.Po smrti Balka se Boženě narodila dcera. Obě strávily celý svůj život u obrazu Sv.Xaveria a právě tento obraz se vtiskl mladíkovi do tváře.To byl důvod, kterému mladík věřil.Kvůli posedlosti obrazem mu jeho matka dala jméno Xaverius. Xaverius mu vyprávěl, že je na stopě právě toho pokladu Sv. Xaveria a chtěl od přítele pomoci s hledáním. Vypravěče příběh tak zaujal, že slíbil, že mu pomůže poklad najít.Xaverius mu byl vděčný a vyprávěl mu o zvláštních bodech skrytých na obraze. Xaverius body spojil a vzniklou křivku přirovnal ke starým plánům Prahy.Nakonec našli místo,kde by mohl být poklad zakopán. Šli tam a začali kopat, našli pár cenných a bezcenných kamenů. Byla noc jen měsíc jim svítil na hledání.Xaverius byl nálezem tak nadšený, že si nevšiml jaká je tma. Jeho přítel zapálil sirku,aby něco viděli ale zakopl a sirka škrtla o trácu a ta vzplanula. Xaveriovi se v ohni zjevil obraz z chrámu a zdálo se mu, že mu říká aby okamžitě odešel.Mezitím jeho přítel pořád hledal a kopal.Našel malou krabičku.Vyděšený Xaverius rychle sebral vše co našli a zmizel.Přítel ho chtěl zadržet ale on byl už pryč.Uběhl skoro rok a vypravěč se dostal do vězení za podvody.Tam opět potkal Xaveria.Byl vyhublý a vypadal,že je těžce nemocný.Přítel se ho ptal jak se mu vedlo a proč je ve vězení. Xaverius mu vyprávěl co se mu stalo poté co od něj utekl.Usnul totiž u hřbitova a díky tomu je teď nemocný.Také zjistil, že kameny které našel jsou naprosto všechny bezcenné. Když konečně dorazil domů byl obviněn z krádeže diamantů z oltáře Sv. Xaveria.

Ale on to udělat nemohl, protože v době krádeže byli spolu a kopali poklad. Přítel proto napsal známému dopis, aby Xaveria propustili.V den kdy přítel odcházel z věznice byl Xaveriův stav velice vážný. Poté co se vypravěč šel podívat na Xaveria dozvěděl se, že ho propustili.Ale také zjistil, že Xaverius zemřel v hrozných bolestech poté co opustil vězení.Vypravěč po Xaveriově smrti nemohl chodit do chrámu sv.Mikuláše. Po 3 letech se vrátil do chrámu ale měl v srdci nenávist.Nenáviděl člověka,který maloval ten obraz.Měl pocit, že právě kvůli tomuto obrazu umíral jeho přítel Xaverius v hrozných bolestech. V ruce se mu otevřel nůž a mžiknutím oka letěl po obraze Sv. Xaveria. Od té doby už nikdy nenavštívil chrám Sv.Mikuláše a nikdy už ne viděl obraz Sv.Xaveria.

Charakteristika hlavních postav :
Vypravěč - vypravěčem je sám Arbes, chytrý,přátelský, zvýdavý, po smrti svého přítele začal nenávidět obraz i autora obrazu, byl vězněn za podvody
Xaverius - tajemný,přátelský, bál se skutečnosti, že jeho obličej je stejný jako obličej na obrazu, onemocněl a umřel poté co ho pustily z vězení,ve vězení byl protože ho obvinily z krádeže diamantů na oltáři Sv. Xaveria

Matka

31. října 2013 v 16:34 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor:
Karel Čapek - redaktor Lidových novin, cestovatel, bratr Josef nemá rád válku
Autoři, kteří psali ve stejné době - Josef Čapek,Eduard Bass, Karel Poláček
další díla : Loupežník,Krakatit, Válka s mloky, R.U.R.

Útvar:
Drama - promluvy jednotlivých postav (tragedie) - válka a její dopady na život milující matky - svět života a svět mrtvých (duchové mrtvých synů - vztah matky k synů Bolestná ztráta . občanská válka

Charakteristika postav:
Matka Dolores - statečná, laskavá, silná, milující matka, láska k mrtvým synům, její rodina je pro ni všechno, nenávidí válku
Ondra - zemřel v Africe jako oběť svých pokusů na lék proti žluté zimnici
Jiří - pilot havaruje s letadlem dvojčata
Kornel a Petr - zahynuli v občanské válce (Petr zavřen a popraven)
Toni - nejmladší citlivý, tichý, pozorný, píše básně, odmítá válku, bere válku jako povinnost bránit vlast
Otec - vojenský důstojník, zahynul v boji s domorodci v Africe

Text:
Dvojčata Petr a Kornel hrají šachy a čtou si verš svého nejmladšího bratra Tonyho. V zemi se chystá k občanské válce Petr a Kornel jsou zastánci nepřátelských stran. Každý na jiné. Matka zůstala sama s 5 syny. Matka mluví s obrazem svého zesnulého manžela . Matka stále sedí pracovně svého manžela a postupně k ní přicházejí její mrtví synové. Nejdřív přijde Ondra, který zahynul v Africe jako lékař - nakazil se žlutou zimnicí. Matka s oběma muži mluví jako by byly živí. Vyčítá jim, že jí opustili. Další přichází Jiří a vypráví jí, že překonal výškový rekord, ale při přistávání se letadlo zřítilo . Matka pochopí, že i on je mrtvý. Otec i Ondřej Jířího chápou a tvrdí o něm, že je hrdinou. Matka to ale vidí jinak. V zemi se válčí a Kornelova strana vyhrává, Petr je uvězněn. Kornel odchází s puškou ven do ulic.V pokoji se objevuje Petr, matka ho chce obejmout ale nemůže dojde jí, že je Petr mrtvý.Omdlí a spadne na podlahu. Když se probudí přichází k ní Toni a říká, že Kornel odešel bojovat. Kornel byl zabit a matce zůstal jen Toni. Ten matku prosí, aby mohl jít taky bojovat. Matka ho nechce pustit. Celá rodina s matkou rozmlouvá, přesvědčují ji o povinnosti a hrdinství, ale ona si stále stojí na svém. Hlasatelé v rádiu vyzývají všechny muže k obraně země. Matka je neústupná, ale když uslyší v rádiu, že nepřítel zaútočil na školu a střílel do malých školáků, něco se v ní zlomí, ze stěny sebere zbraň a podává ji Tonymu s jediným slovem "Jdi!"

Zkrocení zlé ženy

31. října 2013 v 16:26 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor :
W. Shakespeare - 14.stol. - renesance - největší dramatik všech dob,Anglie , herec, autor divadelních her
další díla - Romeo a Julie,Hamlet, Sen noci svatojánské, Marná lásky snaha
další autoři - Bocaccio - Dekameron, M.de Servantes - Důmyslný rytíř don Quiotte, Dante - Božská komedie

hlavní postavy :
Petruccio - bohatý šlechtic, vsadí se že zkrotí Kateřinu (saň), mladyý vtipný, cílevědomý, tvrdohlavý
Kateřina - dcera bohatého šlechtice,rázná, nikdo si jí nechce vzít, nezkrotná, přímá, nápadníci se jí vyhýbají, výbušná, hašteřivá,hrubá,umanutá, vždy musí být po jejím
Blanka - mladší sestra Kateřiny, je pravý opak své sestry, hodná, milá, přátelská, dobrotivá povaha
Hortensio - sluha Petruccia

obsah : Nepřátelství mezi mužem a ženou, výměna odlišných názorů

text :
Otec Blanky a Kateřiny se rozhodne dcery provdat. Blanka je milá hodná tak jí chtějí všichni, ale otec ji provdá až si najde ženicha i Kateřina. Kateřina je ale úplně jiná než její sestra je rázná, chladná až zlá. Do Blanky se zamiluje Lucenzio, hodlá vyučovat Blanku, proto si vymění roli se sluhou Traniem, zastává všechny jeho funkce. Ale sluha Train se do Blanky také zamiluje. Mezitím do města přijíždí Petruccio - veronský šlechtic, který chce navštívit svého přítele Hortensia, hlavně proto aby dostal věno. Hortensio, nápadník Blanky, mu dohodí její sestru Kateřinu aby mu jejich otec Babtista dovolil vzít si Blanku. Petruccio se poprvé setkává s Kateřinou. Po jejich prvním rozhovoru oznámí Babtistovi, že si ji vezme, hned jak sjednají věno. Lucenzio se vydává za svého otce Vincezia, aby sjednal s babtistou svatbu mezi ním a Blankou, přijíždí ale pravý Vincenzio a nastává zmatek. Vše se vyřeší , Lucenzio si vezme Blanku a Petruccio si vezme Kateřinu . Petruccio hned začne plánovat, jak svou ženu zkrotí. Na svatbu přijede v roztrhaných šatech, i když je bohatým šlechticem. Po svatbě hned odveze Kateřinu na venkovské sídlo. Tam ji hodlá zkrotit svou přehnanou pečlivostí. Nechává odnášet výtečné jídlo, ušité šaty pro Kateřinu je nechá přešít, protože se mu nelíbí. Kateřina nemá co na sebe, nemá co jíst a je nevyspalá. To jí donutí k tomu, aby se nad sebou zamyslela. Nakonec chodí za sluhy a prosí je, i když to předtím ještě neudělala, o něco k jídlu. Petruccio pak uzná, že jeho lekce snad stačila a začne být na Kateřinu hodný. S kamarády se vsadí o to, kdo má klidnější a poslušnější manželku, samozdřejmě že Petruccio vyhrává. Oba pak spokojeně žijí spolu. A jsou mnohem štastnější než Blanka a Lucenzio.

Rozbor:
drama - komedie jazyk - hovorový, zdrobněliny
Časoprostor - 16.stol. Itálie, město Padova

Smrt krásných srnců

31. října 2013 v 16:11 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor:
Ota Pavel - redaktor, miloval rybaření a přírodu - autobiografické povídky
další díla - pohádka o Raškovi, Dukla mezi Mrakodrapy, Jak jsem potkal ryby

Smrt krásných srnců obsahuje tyto povídky : 1)Nejdražší ve střední evropě, 2)Ve službách Švédska, 3)Smrt krásných srnců, 4)Kapři pro Wehrmacht, 5)Otázka hmyzu vyřešena, 6)Prase nebude!, 7)Králící s moudrýma očima, 8)Běh Prahou a 9) Jak jsme se střetli s vlky. --> Všechny jsou psané z pohledu malého Oty

Charakteristika postav:
Otec - pracuje ve firmě elektrolux , kde prodává vysavače a lednice. Stává se mistrem světa v prodeji.
Matka - milující manželka a matka,rodina je pro ní vším
Ota - nejmladší syn, vypravěč, miluje svého otce, přírodu a rybaření
Strýc Prošek - kamarád tatínka, chytali spolu ryby, miluje přírodu , má vlčáka Holana a ten mu loví srnce, má 6 dětí

Obsah:
1)Nejdražší ve střední Evropě Tatínek koupí rybník v Kročehlavech od pana doktora Václavíka, který mu nabízel jeho rybník za 10 tisíc, s tím, že před lety tam dal malé kapry. Pro ukázku hodil žemli do rybníka a za chvilku byla sežrána tak 5 kilovým kaprem. Tatínek byl nadšený a jel rychle pro peníze a rybník koupí. Nemilé překvapení ho čeká při výlovu rybníka, kde se sejde celá vesnice. Z rybníku je vyloven právě ten kapr kterého mu pan doktor ukázal.Všichni se smějí kromě tatínka a maminky.Tatínek jde ihned za panem doktorem ten je ale mimo domov odjel do Itálie se svou ženou. Pomstu si vychutná tatínek, když si pan doktor u něj objedná lednici. Tatínek vezme starou lednici k vyřazení a vyndá z ní vnitřek, takže z ní vznikne jen prázdná bedna a prodá jí panu doktorovi za stejnou cenu za kterou koupil rybník. Na krabici nalepí Made in Sweden. Sám prohlašuje, že je to nejdražší lednice ve střední Evropě.

Smrt krásných srnců
Děj začíná vzpomínkou autora na doby, kdy jezdily za hrad Křivoklát, kde měli chatu. Tatínek má plán přinést svým synům přinést do koncentračního tábora pořádný kus masa. Vezme psa Holana a jde na srnce. Srnce zabije a přinese ho domu.
4)Kapři pro Wehrnmacht
Tatínkovi seberou jeho milovaný rybník, přesto, že mu rybník nepatřil, chodil kapry krmit chlebem. Rozhodl se kapry pochytat. Před Vánoci vysekal v ledu díru a pochytal kapry do pytlů. Doma je maminka rozdělila do nádob. Další rok přijeli němci slavnostně vylovit rybník, ale nenašli tam ani jediného kapra

Rozmarné léto

31. října 2013 v 15:58 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor :
Vladislav Vančura - prozaik,vlastní styl - zpřeházený slovosled,archaismy,promlouvá se čtenářem, básnické výrazy (poetismy),přechodníky
další díla - Martina Lazarová, Pole orná a válečná,Kubula a Kuba Kubikula
další autoři - Ivan Olbracht - Golet v údolí,Glazarová - Roky v kruhu, Marie Majerová - Robinsonka

Obsah :
Stereotyp všedního života naruší příchod kouzelníka a jeho asistentky Anny .Tři muži se zakoukají do stejné ženy ale ani jeden u ní neuspěje.

Charakteristika hlavních postav :
Antonín Důra - vlastník plovárny,proutník,sukničkář, užívá si života, stará se o své tělo, svou ženu už nemá rád Kateřina Důrová - rázná, nehezká, nešťastná, tlustá,podezíravá,manželka Antonína
Kanovník Roch - mravokárce, vzdělaný,chytrý,okouzlen krásou Anny
major Hugo - bývalý voják, vznešený,bohatý,slušný
kouzelník Arnoštek - potulný kouzelník,polykač ohně,akrobat
slečna Anna - asistentka kouzelníka, provazochodkyně,krásná,štíhlá, vybírá peníze

Text :
Chladné léto v lázeňském městečku Krokovy Vary se nic neděje. Do Důrovi plovárny moc lidí nechodí. Dúrovi se zase pomlouvají a Kanovník Roch je pohoršen Dúrovími způsoby. Je to takový normální den, kterých je na plovárně spousta. Do tohoto stereotypu přijíždí kouzelník Arnoštek a konečně se začne něco dít. S Arnoštkem přijíždí i jeho krásná asistentka Anna, do které se všichni muži zakoukají. Kateřině se zase líbí kouzelník Arnoštek. Antonín chce podvést svou ženu s Annou ale to se nestane, Kateřina to neví a odstěhuje se od něj k Arnoštkovi. Kanovník Roch jde za Annou do maringotky a je přepaden bandou opilců, kteří mu natrhnou ucho. Antonín mu ho poté sešije. Major Hugo se také snaží o Annu a chce aby s ním zůstala, ale Arnoštek ho zbije. Při posledním představení Arnoštek spadne z lana, které chce přejít - tuto nehodu zaviní jeden opilý divák. Kateřina se pohádá s Arnoštkem a odchází zpět k Antonínovi. Rozhodla se, že mu odpustí, ale Antonín už svou manželku nechce a není rád, že se k němu vrátila.

Časoprostor: Lázeňské město Krokovy Vary (Orše),během 3 červnových dnů

R.U.R.

31. října 2013 v 15:50 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor:
Karel Čapek - redaktor Lidových novin, cestovatel, bratr Josef nemá rád válku

Rozbor :
Drama - promluvy jednotlivých postav , utopické drama (tragedie) varování před technologickými pokroky (roboty) lidská chamtivost vliv techniky, otázky lidskosti a morálky

Charakteristika postav :
Helena - budoucí manželka Domina,krásná,má laskavý přístup k robotům i k lidem,citlivá, laskavá
Alquist - stavitel robotů
Domin - ředitel továrny hraje si na boha tvoří nové bytosti, prvotní myšlenka byla usnadnit lidem práci,zrušit otroctví
Dr.Gall - ředitel fyziologického ústavu robotů (jako Dr. Gallen - Bílá nemoc)

Text :
Za Dominem přijede Helena, dcera prezidenta a zajímá se o závod na výrobu robotů. Přijíždí hájit roboty a říká jim, že nejsou jen hloupé stroje. Nelíbí se jí, jak se k robotům lidé chovají. Roboti vypadají stejně jako lidé, jen nemají city a lidské funkce. Helena si zprvu pletla roboty s lidmi. Např. si myslela, že asistentka Sulla je člověk a mluvila s ní jako s člověkem a s některými lidmi mluvila naopak jako s roboty. Helena v továrně zůstane a vezme si ředitele továrny Domina. Děj hry se přesune o deset let později. Po deseti letech se roboti začínají používat i jako vojáci do válek. Helenu trápí, že nemají vlastní rozum a city, a proto přemluví doktora Galla, aby se pokusil takové roboty vyrobit. Svět začíná být plný robotů, lidem se přestávají rodit děti a roboti se začínají proti lidem bouřit.
Helena už nechce, aby se roboti vyráběli a proto spálí plány na jejich výrobu. Mezitím vedoucí továrny už se ví o vzbouření. Helena a ostatní lidé chtějí opustit ostrov. Bohužel nikdo nestihne odjet, roboti přicházejí na ostrov,nabírají vše co vidí a zabíjí všechny lidi kromě Alquista, který je vynalezl a sestrojil.
Po vyvraždění lidstva si roboti uvědomí, že jejich životnost je omezená, a bez plánů na výrobu za dvacet let vyhynou. Prosí Alquista, aby našel plány na jejich výrobu. Alquistovi se to nedaří. Najde dva roboty, kteří mají city a jsou jiní než ostatní - Primuse a Helenu. ---> Začíná zrod nové civilizace.

Pygmalion

31. října 2013 v 15:28 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor : G.B.Shaw
Irský původ Anglie - dramatik, nobelova cena, kritizuje hloupost, pokrytectví, falešnou morálku

Pygmalion - rozbor
Anglická komedie z roku (1912) - odehrává se v Londýně, Společenské předsudky, lidské slabosti, kultivovaní lidé (smetánka X obyčejná dívka z ulice) předloha k muzikálu May Fair Lady

Charakteristika hlavních postav :
Higgins - profesor fonetiky,starý mládenec,samolibý, sobeck, nemyslí na Lizu a její isud zajímá ho jenom sázka, Lizinu změnu považuje pouze za svůj uspěch a on že udělal všechnu práci, podle něj jen díky němu se z Lizi stává pravá dáma
Liza Doolitle - chudá květinářka, půvabná, rázná, chytrá, milá, učenlivá,snaživá
Plukovník Pickering - džentlmen, vsadí se s Higginsem, má dost peněz, obdivuje Higginse

Text :
Mladá květinářka Eliza Doolitlová prodává květiny před divadlem. Náhodou do ní strčí mladý muž Fredy a vysype jí všechny květiny na zem. Liza se rozčílí a chce aby jí všechny zaplatil, začne vydávat skřeky a podivné zvuky. Uslyší to profesor Higgins a plukovník Pickering a začnou si spolu o Lize povídat. Rozhovor vyústí až společnou dohodou, sázkou o to, že z této křičící podivné ale přesto krásné a něčím zajímavé dívky udělají pravou dámu. Eliza zpočátku nesouhlasí, ale poté v této sázce uvidí příležitost postavit se na vlastní nohy a otevřít si květinářství. Profesor Higgins je profesorem fonetiky a ze začátku jí učí mluvit spisovně,srozumitelně. Nejdřív to Lize moc nejde a Higgins je na ní zlý. Pickering se jí zastává a je na ní milý. Po nějaké době se začne Liza více snažit a trénuje mluvení každou chvilku, nakonec začne mluvit plynně spisovně, srozumitelně. Higginsova matka pořádá ples a Higgins se rozhodne, že je to pravá chvíle ukázat Elizu společnosti. Liza je na plese úchvatná, zdvořilá a okouzlující. Všem se líbí a dokonce jí považují za Rakouskou šlechtičnu (kněžnu). Po plese Higgins s Pickeringem slaví svůj úspěch ale Lizi si ani jeden nevšímá. Oba připisují zásluhy na Lizině proměně hlavně sobě. Lizi si nevšímají a ani jí nepochválí za to, že to zvládla a naučila se to. Liza je zklamaná a uteče k Higginsově matce, kde potká mladého pána Fredyho, jsou spolu na procházce a Fredy jí vyznává lásku Liza mu jeho city neopětuje. Vrací se zpět k matce, kde na ní čeká Higgins. Prosí jí, aby se vrátila k němu domů, omlouvá se jí. Liza mu odpouští a odejde s ním. Kniha končí smířením Higginse a Lizi ale její konec se zdá neukončený. Jaký je vztah mezi Lizou a Higginsem? V doslovu autor píše o Lizině svatbě s Fredym.

!!!!!Ve filmu je konec jiný než v knize - Higgins a Liza zůstávají spolu a Liza si Fredyho nevezme.!!!!!

Paní Bovaryová

31. října 2013 v 15:19 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor:
Gustave Flaubert - francouzský spisovatel, 19.stol.,cestovatel
další díla : Salambo, Bouvard a Pécuchet - nedokončený román

Rozbor: 3.os. er forma,krátká souvětí,obrazná přirovnání

Obsah:
Mladá žena Ema má moc ráda romány a nechce dál žít ten nudný život s manželem, chce zažít to, co čte ve svých knihách. Má proto dva milence, kteří jí ale opustí. Ema svůj život skončí, když se sama otráví jedem. Po sobě zanechá svého manžela, dceru Bertičku a spoustu dluhů. Rok po její smrti umírá i její manžel Karel a jeho matka. Protože je Emin otec ochrnutý, o Bertičku se stará její teta, která má problémy uživit sebe i Bertu, proto musí Berta začít pracovat.

Text:
Kniha je rozdělena do tří částí.
První část : vypráví o dětství Karla Bovaryho a jeho seznámení s Emou,která se stane jeho manželkou. Ema s Karlem se vezmou a stěhují se do Tostes. Ema otěhotní.
Druhá část : Těhotná Ema se se svým manželem stěhují z Tostes a přijíždějí do Yonville, kde vzal Karel práci jako tamní doktor.Nastěhovali se do domu po předchozím lékaři. Ema tady potkává svého prvního milence Rudolfa a porodí svou jedinou dceru Bertu. Ema s Rudolfem zažívá romantiku jako ve svých knihách scházejí se spolu za stodolou.Do jejich domu vstoupí Leon se kterým má Ema mnohem víc společného než se svým manželem nebo Rudolfem. Leon je písař, který bydlí u jejich sousedů lékarníků.
Třetí část : Rudolf se rozchází s Emou. Zdrcená Ema hledá útočiště u Leona. Ten se stává jejím milencem. Karel netuší, že ho jeho manželka podvádí. Ema miluje drahé a luxusní zboží. Kupuje si parfémy, koberce, šaty, šátky a další drahé zbytečnosti. Ema je stále víc zadlužená, její nákupy vyvrcholí až exekučním rozsudkem. Zoufalá Ema hledá pomoc u Rudolfa, ten jí ale odmítne.Naprosto zničená žena běží ke svým sousedům, nabere do dlaní jed a spolkne ho. Vrátí se domů a napíše svému manželovi dopis na rozloučenou. Jed začne pomalu působit a Ema začne mít hrozné křeče. Karel seděl celou dobu co umírala u ní. Po její smrti přijela domů Karlova matka, aby mu pomohla s Bertičkou. Po pohřbu své ženy Berta odjela k babičce a Karel zůstal sám. Další den si pro ní nechal poslat. Karel se stále víc utápěl v dluzích a rozprodával majetek, jen ložnice jeho mrtvé ženy zůstala netknutá. Jednoho dne probíral Eminy věci a narazil na dopis od Rudolfa, ve kterém jí opouštěl. Karel zůstal nehybně stát a začal si uvědomovat, jak byla jeho žena krásná a žádaná. Začal se chovat a oblékat tak, aby se Emě líbil. Dostal se do větších dluhů, ale stále Eminy věci neprodal. Zůstal sám, jen se svou dcerou staral se o ni, spravoval ji hračky a trávil s ní všechen svůj čas. Byl stále smutnější a smutnější. Jednoho rána si šel sednout na lavičku do altánu. Bertička nevěděla kde je - když ho nakonec našla, strčila do něj a on padl na zem mrtev. Bertička byla na mizině, nezůstali jí žádné peníze,odjela za svou babičkou, ale ta zemřela ve stejném roce jako její syn. Berta zůstala sama a odjela ke své tetě, Její teta byla chudá, proto začala Berta pracovat v přádelně aby si vydělala na život.

Charakteristika hlavních postav:
Ema Bovaryová - ráda čte romány,má dva milence, má ráda luxusní a drahé věci, Je zadlužená a proto spáchá sebevraždu (jed) - uniká z reality do svých příběhů
Karel Bovary - Miluje svou ženu od prvního setkání. Má dceru Bertu. Po smrti své ženy je smutný a neštastný, má dluhy,zemře na lavičce, kde ho najde jeho dcera.
Leon - písař, bydlí u Eminých sousedů, má rád stejné věci jako Ema, studuje
Rudolf - sukničkář, Emu opustí a poté když se dostane do potíží a potřebuje pomoc otočí se k ní zády.

Knižní úlovky 10/2013

31. října 2013 v 13:48 | Sabi |  Projekty
Upíří deníky 1-8 ( Probuzení, Souboj, Zášť, Temné shledání, Návrat, Soumrak, Zajetí, Osvobození ) BUX - Cekem 232 ,-


Škola noci 6-10 ( Pokoušená, Vyhořelá, Probuzená, Předurčená, Skrytá ) BUX - 390,-

Mladí, krásní,...nesmrtelní 1-3 ( Modrá krev, Krvavý karneval, Odhalení ) Levneknihy - celkem 237 ,-


Můří deníky BUX - 55,-


Říjen - 17 knih - 914

Postupně ke všem napíšu recenze :)

Petr a Lucie

29. října 2013 v 21:25 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
autor :
Romain Rolland ( 1866 - 1944 ) - francouzský dramatik, literární kritik
díla :
Petr a Lucie - protiválečná novela, Okouzlená duše - rozsáhlý román

obsah :
Petr a Lucie je protiválečná novela, ve které hraje hlavní roli tragická láska dvou mladých lidí. Kniha vyjadřuje protest proti nesmyslnosti války a snaží se dokázat, že láska je silnější než válka.
Autor zde promítá vlastní zkušenost, kdy mu při bombardování Paříže na Velký pátek roku 1918 zemřela žena, společně s několika jeho dobrými přáteli.

Charakteristika postav :
Petr - 18letý student, syn státního úředníka, bohatý, nechápe smysl vády, je proti válce, zamilován do Lucie ( snaží se pochopit její situaci ), má všechno co chce, může studovat
Lucie - chudá malířka, prostá dívka, má odlišný pohled na svět - musí se sama uživit, pracuje v továrně s výbušninami, láska je smyslem jejího života ( miluje Petra )

Text :
V první části knihy se setkáváme s dvěma hlavními postavami ( Petrem a Lucií ). K sobě
je přivede válka, protože se při bombardování Paříže oba schovají v metru, kde na sebe narazí a chytnou se za ruce. v ten okamžik se do sebe zamilují. Lucie pak zmizí, bez jakéhokoli slova. Petr na ni nemůže zapomenout. Když na ní náhodou narazí, neřekne já ani slovo, jen se na ni dívá. Při dalším setkání se seznámí a dozví se jeden o druhém spoustu zajímavých věcí. Lucie je chudá malířka, nestuduje, živí se sama a pracuje v továrně s výbušninami. Petr zpočátku její umění nechápe a její výtvory se jí nelíbí, ale stále jí miluje. Pravidelně se scházejí u fontány a nebo se prochází po Paříži.
Jednou lucie pozve Petra k sobě domů, aby mu vytvořila portrét. Mluví o svém životě a o tom, jak jí život obrátila válka, ale přitom, kdyby nebyla, neměla by peníze. Petr má jít do války. Oba spolu plánují budoucnost, o které už ale předem vědí, že se neuskuteční. Rozhodnou se tedy, že se vezmou. Na velký pátek jdou spolu do chrámu sv. Gervaisa, kde se koná varhanní koncert. Prosí boha, aby je oddal. Za pár okamžiků se celý kostel od základů zachvěje a jejich životy skončí, když na Petra padá mohutný, těžký pilíř. Lucie na něj skočí - zemře tak s ním.

Obsluhoval jsem anglického krále

29. října 2013 v 15:12 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor :
20.stol Bohumil Hrabal - spisovatel, prozaik, v díle jsou autobiografické prvky - k napsání ho inspirovalo vyprávění hostinského hotelu Modrá hvězda v Sadké.
další díla : Ostře sledované vlaky, Pábitelé, Perlička na dně
další autoři : Vladimír Páral (Milenci a vrazi), Ota Pavel (Jak jsem potkal ryby), Radek John (Memento)

Obsah :
Děj začíná a končí po válce. Hlavním hrdinou a vypravěčem je číšník Jan Dítě. Vypráví o svém dětství, o komplexu z malé výšky i svého jména Dítě. Jeho celoživotním cílem je stát se úspěšným, uznávaným a bohatým milionářem.

Charakteristika hlavních postav :
Jan Dítě - jednoduchý, snaživý a podnikavý muž malého vzrůstu, vyprevěč, Není uznán jako Árijec, ani jako otec, ani jako milionář, celý život je sám.
Syn Siegfried - zatlouká hřebíky, po Lizině smrti byl odebrán do ústavu
Manželka Líza - učitelka tělocviku, velice uctívaná,odjela na frontu jako zdravotnice
Vrchní Skřivánek - naučí Jana odhadovat lidi podle vzhledu a chůze

Skřivánek obsluhoval angl.krále jak stále říká, a proto vše odhadl správně. Pikolík Jan s ním prosázel veškeré spropitné,když se sázeli, co si host objedná.

Text :
Jan Dítě je prodavač párků na nádraží - jeho sen se pomalu plní, když je zaměstnán v průměrném hotelu. Své vydělané peníze jednou týdně utrácí v jednom veřejném domě "U Rajských". Seznamuje se s obchodníky a získává mezi nimi dobrého přítele. Po nešťastné události, kdy polije jednu slečnu. Pan cestující mu napíše doporučení do jiného hotelu. Dítě je blíž ke svému snu. Když začíná pracovat v hotelu je udiven tím jak krásný a drahý hotel to je. Později se dozvídám, že hotel pracuje hlavně v noci. Hostinským v hotelu je obézní muž na kolečkovém křesle. Hostinský zaměstnává i jednoho trestance, vraha, ze kterého má Dítě strach a proto raději z hotelu odchází.V novém hotelu zastává nejdřív podřadné práce, ale po neštěstí se stává hlavním číšníkem.Váží si vrchního Skřivánka, který se neustále chlubí tím, že obsluhoval anglického krále. V hotelu se konala velká sešlost. Po této oslavě je obviněn z krádeže zlaté lžičky. Začne se učit Německy. Seznamuje ses německou učitelkou tělocviku, která se později stává jeho manželkou. Dítě je propuštěn z hotelu. Jeho přítelkyně se stává aktivní ve fašistickém hnutí a on je pouze brán jako její přítěž. Je vyšetřován komisí pro čistotu rasy, zda je schopen počít dítě s čistou arijskou ženou.Později si své chování vyčítá a snaží se zapojit do odboje. Po omylu kdy je považován za špiona, je uvězněn a týrán v táboře. Nebyl tam ale dlouho a byl propušťen. Jeho žena mu později umírá. Narodí se jim retardované dítě. Před smrtí mu jeho žena předá kufřík se zabavenými známkami.Po konci války Dítě známky prodává a stává se milionářem. Kupuje si starý lom ve kterém zřizuje hotel. Doba se mění a všichni milionáři jsou zavření do pracovních táborů. Dítě se dobrovolně nechá zavřít aby byl mezi milionáři. Je nešťastný když ho propouští z vězení. Je povolán na Šumavu na údržbu silnic. Je zde sám jen s koněm, kozou, kočkou a psem. Zde medituje a přemýšlí o svém životě a dívá se do zrcadla. V zrcadle sám sebe nepoznává.

Časoprostor - život číšníka 20.-50.léta 20.století ovlivněné 2. SV

Kytice

29. října 2013 v 15:05 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor :
Karel Jaromír Erben - sběratel lidových písní a pohádek,spisovatel 19.stol., sběratel lidové poezie
další díla : české pohádky, Tulák, Písně národní v Čechách
další autoři : bratři Grimmové, Karel Hynek Mácha, Božena Němcová

Kytice z pověstí národních - poezie, venkov, lidové pověsti, trestání lidí za jejich špatné skutky - spisovná čeština - soubor lidových balad,které většinou končí špatně 13 balad o smrti o lásce o nadpřirozených bytostech.

Kytice
Mrtvá matka, matka vlast. Její děti na ni nikdy nezapomněly a zůstaly jí věrné. Chodily k ní každý den a hledali svoji matku. Našly jen prostý kvítek, který nazvaly Mateřídouška. Vůně tohoto květu jim připomínaly jejich matku. Kvítek se v druhé části básně stává symbolem vlasti.

Poklad
Žena šla s dítětem na Velký pátek do kostela. V tom uviděla skálu a v ní svit. Došla k otevřené skále a vešla dovnitř. Náhle uviděla hromadu zlata. Chtěla i vzít jen trochu zlata, ale nakonec si začala brát zlata tolik kolik unesla. Byla zlatem tak očarovaná, že zapomněla na dítě. Když zlato vynesla ven, skála zmizela i s jejím dítětem. V tu chvíli si uvědomila, že nemá dítě a začala je hledat. Za rok se skála znovu objevila, žena do ní vběhla ale zlato jí nezajímalo, vzala dítě a utekla ani se neohlédla.

Svatební košile
Jedna dívka čeká na svého milého, který je v cizině.Už mu ušila košili, ale on se stále nevrací. Najednou někdo zaklepe na dveře a ona poznává svého milého .Ten jí zavede na hřbitov a ona stráví noc v márnici s mrtvým.

Polednice
Matka nemá trpělivost s dítětem, které pořád křičelo a nebylo k utišení. Začala mu vyhrožovat, že na néh zavolá Polednici. V poledne polednice opravdu přišla. Matka se lekla a vzala dítě na klín a silou ho držela. Jakmile polednice po dítěti vztáhla ruku,matka omdlela. Když přišel otec z roboty, matku vzkřísil, ale dítě bylo udušené.

Zlatý kolovrat
K chalupě, kde žila matka s dvěma dcerami, přišel jednoho dne král. Zaklepal na dveře a prosil o vodu. Pán dívce řekl,že si jí vezme za ženu. Matka si ale přála,aby si vzal za ženu její vlastní dceru, ne nevlastní Dorničku. Spolu s vlastní dcerou zavedla Dorničku do lesa, kde jí usekly nohy vypíchly oči a králi dala za ženu vlastní dceru. Ubohou Dorničku našel v lese stařík a poslal pachole ke králi, aby vyměnil zlatý kolovrat ta oči a nohy. Když se král vrátil z války, požádal svou ženu, aby mu upředla zlatou nit. Kolovrat začal zpívat o tom co udělaly Dorničce. Král se sebral a jel pro Dorničku ke staříkovi, živou vodou Dorničku vzkřísili.

Štědrý den
Dvě dívky chtěli na Štědrý den vědět svou budoucnost - Hana vidí svatbu, Marie smrt. Osud se naplnil, Hana se vdala a Marie umřela. Varování pro lidi kteří chtějí znát svou budoucnost


Vodník
Zlý vodník se zmocnil dívky, která prala prádlo. Dívka byla donucena se za vodníka provdat. Narodilo s jim dítě. Dívka prosila vodníka, aby jí pustil navštívit matku. Nevěřil jí, že se vrátí.Nakonec ji pustil, ale pod podmínkou, že dítě nechá u něj a do večera se vrátí. Dívka je dlouho se nevrací a vodník jí volá. Ale matka ji nechce pustit. Vodník jí stále volá a nakonec jde na břeh položí mrtvé dítě na práh.

Jméno růže

29. října 2013 v 14:58 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor :
1.pol.20.stol Umberto Eco - prozaik, představitel postmodernismu,filosof - detektivní historický a filosofický román (14.stol.)
další dílo - Pražský hřbitov

Obsah :
Příběh pojednává o Vilémovi z Baskervillu a jeho učni Adsovi, jež se společně v italském klášteře pokouší vyřešit jednu velkou záhadu, doprovázenou několika vraždami. (14.stol.)

Prolog :
Starý Adso sepisuje události,kterých se stal svědkem a jak vyřešil záhadu mrtvých mnichů v jednom Italském klášteře, Kam dorazil roku 1322 po boku svého mistra Viléma.

Charakteristika hlavních postav :
Vilém z Baskervillu - detektiv,geniální,zvýdavý,učitel,cílevědomý,
Adso z Melku - učeň Viléma, vypravěč, mladý, nezkušený,zvýdavý,chytrý,nápomocný
Jorge - starý, slepý knihovník, nesnáší smích,posedlý vírou v boha a církví,vrah mnichů

Text :
I.den - Příjezd do kláštera - dozvídají se o podivné smrti, ke které došlo před týdnem.
Vilém se svým žákem se rozhodnou, že tuto záhadu vyřeší. Do kláštera má přijet velká delegace,která spolu bude vyjednávat. Jedná se o papežskou a císařskou stranu. Tragédie se musí vysvětlit právě do příjezdu obou delegací. Klášter má jedno velké tajemství - knihovnu, která je vystavěna do tvaru labyrintu. Do knihovny maí mnichové zakázaný přístup, smí do ní jen knihovník a jeho pomocník.
II.den - Další smrt mnicha.
Vilém a Adso zkoumají další mrtvolu. Vilém stále pátrá po záhadách v labyrintu. V noci jdou do knihovny najdou svitek, na kterém zpočátku nic není, ale po zahřátí se objeví podivné značky. Než je stačí rozluštit, někdo přijde a sebere Vilémovi svitek i brýle.
III.den Další smrt, tentokrát pomocníka knihovníka.
Adso jde do knihovny sám, uslyší podivný zvuk a uteče. Vilém si u další smrti všimne černých špiček prstů a jazyka. V závěru knihy jdou oba do knihovny, dojdou až na konec. Na konci labyrintu sedí starý slepý knihovník Jorge, který hlídá obrovskou knihu. Vilém ho spatří a všimne si černých stránek. Knihovník ho po celou dobu nabádá, aby si přečetl alespoň jednu stránku té knihy. Vilém si vezme rukavice a otáčí stránky. Kniha je velmi stará - je to spis, který napsal Aristoteles a pojednává o smíchu. Knihovník Vilémovi vypráví, proč je ta kniha špatná, říká mu, že smích lidi zbavuje strachu z ďábla a když lidé přestanou mít strach z pekla, přestanou se modlit a věřit v boha, a to dělá z církve věc zcela zbytečnou. Nechtěl, aby se kniha dostala ven z knihovny a aby o ní vůbec někdo věděl, proto její první stránku napustil jedem. Pokaždé když mniši olízli prst, aby otočili stránku, dostal se jim do těla a oni pomalu umírali. Vilém si ale vzal rukavice, protože o tom, co zabijí mnichy dávno věděl. Když knihovník zjistil, že je Vilém v pořádku, snědl otrávené listy z knihy a zapálil celou knihovnu a s ní i klášter.
Kniha končí odjezdem Viléma a Adsa z kostela.

Rozbor :
Forma - vypravěč - ich-forma jazyk - spisovný, archaismy,latinská slova,citace z knih a Bible postmodernismus - prolínají se různé žánry - dektektivní,teologie,náboženství,filosofie,život mnichů,milostná zápletka
časoprostor - Itálie, klášter (Benediktýnské opatství)

Farma zvířat

29. října 2013 v 14:47 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor :
2.pol. 20.stol George Orwell - prozaik,novinář,antifašista,socialista další dílo - próza o chování lidí v budoucnosti 1984
další autor : J.R.Tolkien

Charakteristika hlavních postav :
Pan Jones - původní majitel farmy,opilec,alkoholik, nestará se o zvířata zapomíná je krmit
Prasata - socialistická vláda,
Napoleon - Stalin Napoleon - diktátor,lidké zvyky, začne chodit po 2 Pištík - manipulátor,lhář,jediná pravda je ta jeho, přesvědčuje zvířata
Psi - ochranáři,naivní,poslušní,slepý
ovce - tupý dav, naučené fráze, naivní, nemají vlastní názor lidé - vykořisťovatelé,kapitalisté

Obsah :
Zvířata na farmě nemají rádi svého pána, protože se o ně špatně stará. Rozhodnou se ho vyštvat a začnou se o sebe starat sami. Po čase má každé zvíře své postavení. Celé farmě vládnou prasata a zvířata se začínají mít stejně, možná i hůře než předtím, když se o ně staral pan Jones.

Příběh se odehrává na malé farmě, kterou vlastní pan Jones. Na farmě jsou psi, kočky, prasata, ovce, krávy, koně, osel, myši, holubi, kozy a kachny. Pan Jones je alkoholik a moc dobře se o zvířata nestará - často je zapomíná krmit. Zvířata se rozhodnou pana Jonese vyhodit z farmy. Učiní tak a začnou farmě vládnout sami. Přejmenují farmu na FARMU ZVÍŘAT. Vlády se ujmou prasata , protože umějí číst a psát. Zvířata si utvoří desatero přikázání. Prasata jako vůdci umí akorát práci rozdělovat a kontrolovat sami nic nedělají. Zvířata se rozhodnout postavit větrný mlýn, nejvyšší prase s tím nesouhlasí . Jedno prase Kuliš se rozhodne mlýn postavit, ale Napoleon ho vyžene z farmy pryč.Zvířata nesouhlasí ale Napoleona se bojí a nic neřeknou. Nakonec se Napoleon rozhodne mlýn postavit. Zvířata se snaží a dřou na mlýně. Téměř hotový mlýn strhla vichřice. Napoleon prohlásil, že je to vina Kuliše. Spousta zvířat bylo obviněno ze spolupráce s Kulišem a odsouzeno k smrti. Napoleonův pomocník - prase Pištík měnil pravidla, zvířata si toho brzy všimla, ale on jim vysvětlil, že to takhle bylo vždycky, že si to jen nepamatují. Mezitím došlo k útoku lidí, při kterém se rozbil nově postavený mlýn. Prasata postupně získávají větší moc až nakonec vládla v čele s Napoleonem ještě přísněji než lidé. Začínají chodit po dvou, spát v postelích a bydlet v domě pana Jonese. Svá přikázání změnila jen v jedno : Všechna zvířata jsou si rovna, ale některé jsou si rovnější. Příběh končí hostinou, na které společně jí prasata i lidé a zvířata je pozorují oknem . Lidé obdivují prasata, kvuli režimu , který na farmě nastolila jejich vláda. Napoleon přejmenovává farmu na Panskou. Zvířata zjišťují, že mezi lidmi a prasaty není žádný rozdíl.

Rozbor :
Forma - alegorický román, bajka, parodie diktatury, spisovná slova, jednoduché věty, určeno pro děti er forma, chronologické uspořádání, téma .- totalitní režim, z počátku dobrý nápad ale s mocí roste závist a touha po další moci

Kočka na rozpálené plechové střeše

29. října 2013 v 14:35 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor:
Tennessee Williams - 20 stol. 1955 americký dramatik,novinář
Další díla :
Tramvaj do stanice touha - psychologické drama

Obsah :
20.stol - Příběh o mladém manželském páru o jejich příbuzných, starostech, a jejich vzájemném vztahu mezi sebou.

Text :
Brick a Maggie jsou manželé. Maggie svého muže miluje a bojí se o něj. Brick je bývalý fotbalista, který komentuje fotbalová utkání, ale opije se a zraní se, proto nemůže chodit do práce. Zůstává doma, pije a lituje se. Nikdo z rodiny, ani jeho žena Maggie, netuší, proč je tak uzavřený a proč pije. Brick má bratra Goopera, který je úspěšným podnikatelem - je ženatý s May (domácí puťka) a má s ní spoustu dětí a další je na cestě. Přestože má Gooper a May tak velkou rodinu, Brickův a jeho otec "Taťka" (velký šéf) má radši svého mladšího syna Bricka a jeho ženu Maggie. Jednoho dne se v domě koná velká oslava na počest Taťkova návratu z nemocnice. Taťka i Mamka si myslí, že je taťka zdravý, ale zbytek rodiny ví, že má taťka rakovinu. Ten se zavře ve sklepě, kde obdivuje vše, co za ty dlouhé roky získal. Přijde za ním Brick a oznámí mu jeho zdravotní stav. Brick s otcem ve sklepě rozebírá historii celé rodiny a otce se zeptá, proč pije, proč se lituje, a co se vlastně stalo od doby co mu zemřel nejlepší přítel. Brick se mu přiznává, že cítí vinu za smrt Skippera - jeho nejlepšího přítele. Znali se už od střední školy, měli k sobě zvláštní vztah a všichni si o nich mysleli, že jsou víc než přátelé. Skipper tomu nakonec taky věřil,že jedné noci Brickovi zavolal a vyznal se mu. Brick mu zavěsil a Skipper tu noc spáchal sebevraždu. Mezi tím, co se Brick otci svěřoval, Gooper a May měli jiný plán. Chtěli, aby Mamka podepsala smlouvu o dědictví, ve které všechen majetek zdědí May, Gooper a její děti. Mamka odmítla podepsat - ani ona tuhle skupinu lidí moc neměla v lásce. Byla rozrušená, protože zjistila taťkův skutečný stav. Maggie slyšela jejich rozhovor a přišla mamku podpořit. Brick a taťka vyšli ze sklepa a přerušily rozhovor o dědictví. Maggie viděla situaci, která vznikla mezi členy rodiny a přerušila hustou atmosférou radostným oznámením, že čeká dítě. Taťka s Mamkou jí začaly objímat a radovali se s ní. Jen Brick věděl, že žádné dítě nečeká, ale také viděl taťkovu reakci na tuto šťastnou novinu a byl Maggie vděčný, že mu zvedla náladu. Ten samý den v noci se rozhodli Brick a Maggie tuto lež přeměnit v pravdu a tím ulehčit celé rodině složitou situaci a Taťkovi splnit poslední přání.

Charakteristika hlavních postav :
Brick - opilec,ztroskotanec,viní se za kamarádovu smrt
Maggie - chytrá,milá,žárlivá, cílevědomá, zpočátku chce dítě jen kvůli dědictví
May - žena v domáctnosti, matka,nemá ráda Bricka a Maggie,záleží jí jenom na sobě a svojí rodině, poslouchá svého manžela na slovo, má děti které má vycvičené jako psy (slyší na píšťalku)
Gooper - vypočítavý,kariérista,úspěšný podnikatel, nezáleží mu na otci ale jen na jeho majetku
Taťka - bohatý člověk, nemocný, má rád svou rodinu ale víc mu záleží na tom co vybudoval
Mamka - hodná,milující žena a matka,věrná, zachovává dekorum když je na ní její manžel zlý

Robinson Crusoe

29. října 2013 v 14:21 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě

Autor:
Daniel Defoe (17./18.stol.) Anglie, novinář,cestovatel (cestopisy),vězněn za své dílo Dobrodružný život kapitána Singletona
Obsah :
- 18.stol. - Hlavním hrdinou je Robinson,který ztroskotal na pustém ostrově.Kniha je napsaná o tom jak Robinson na ostrově žil, jak pracoval a jak si sháněl potravu.
Příběh začíná charakteristikou Robinsona. Robinson, nejmladší syn rodiny Cruseových, velmi rád chodí do přístavu pozorovat lodě a jeho největším snem je, stát se námořníkem. Jednou ho v přístavu potkal kamarád, jehož otec vlastnil loď, která převážela obilí. Nabídl Robinsonovi, že ho vezmou s sebou na plavbu. Robinson si doma sbalil věci a vyjel s nimi na moře. Na moři je zastihla krutá bouře, ale loď se nepotopila. Robinson dostal mořskou nemoc, ale nakonec vše dobře dopadlo - v pořádku se vrátily do přístavu. V Londýně se Robinson seznámil s kapitánem lodi, která plula mezi Londýnem a Guineou. Vyprávěl mu o Africe, jaká je to krásná a bohatá země. Robinsonovi se kapitánovo vyprávění tak líbilo, že se rozhodl do Afriky podívat - kapitán ho na jednu výpravu vzal s sebou . Na lodi je však přepadli piráti, zajali Robinsona a stal se z něj otrok. Seznámil se s Mulejem a černošským Xurym. Robinsonovi se podařilo s Xurym uprchnout. Na moři spatřil Španělskou loď, která je vzala na palubu. Stihla je silná bouře a loď ztroskotala. Robinson doplul na neznámý ostrov a zabydlel se v jeskyni. Udělal si sluneční hodiny a kalendář, vyrobil si jednoduché zbraně, pokoušel se rozdělat oheň, vyrobil si i slunečník. Pořád objevoval na ostrově nové věci a zdokonaloval si bydlení. Jednou Robinson viděl divochy, kteří zabili mladého zajatce a chystali se ho sníst. Druhý zajatec chtěl utéct a s pomocí Robinsona se mu to podařilo. Domorodce kteří je pronásledovali zabil a muži, kterého zachránil dal jméno Pátek. Po několika letech se Robinsonovi konečně podaří vrátit se domů a bere s sebou i přítele Pátka.

Téma knihy :
- Hlavním tématem knihy je popis člověka, který sám na pustém ostrově přežívá 30 let svého života jenom se zvířaty a nástroji, které stačil zachránit ze své ztroskotané lodi.
- Jako základ této knihy posloužilo vyprávění o skotském námořníkovi Alexandru Selkirkovi,který byl roku 1705 za trest vysazen z lodi. Na ostrově v tichém oceáně prožil 4 roky, než byl náhodou nalezen a dopraven zpět do Anglie.

Charakteristika hlavních postav :
Robinson - zvídavý, rozmazlený, šikovný,chytrý,zachránil svého jediného kamaráda na pustém ostrově
Pátek - nejlepší přítel Robinsona na strově (domorodec)