Alenka v říši divů

29. října 2013 v 13:07 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor :
19.stol. Lewis Caroll - matematik,prozaik, smysl pro hravost, fantazii,lidkou představivost
Další díla : Alenka za zrcadlem, Lovení Snárka forma - próza
Obsah… Zvídavá dívka Alenka se rozhodla pronásledovat bílého králíka s hodinkami.Skokem do nory začne zajímavý příběh plný fantazie a neobvyklých věcí. Příběh končí probuzením malé holčičky její sestrou.

Obsah :
Na břehu řeky sedí malá holčička Alenka se svojí sestrou, která si čte knihu. Najednou přihopká bílý králík. Nejprve to nebylo nic neobvyklého, ale potom Alenka viděla u králíka hodinky a slyšela, že králík mluví. To už divné bylo. Přemýšlela o něm, ale on už byl dávno pryč. Rozběhla se za ním až k jeho noře. Naklonila se a spadla do ní. Zdálo se jí, že padá hodiny. Dopadla na místo se spoustou dveří, potom našla klíček,ale nepasoval do žádných dveří.Nakonec dvířka našla, odemkla, a nakoukla dovnitř.Za dveřmi byla nádherná zahrada, ale dvířka byli moc malá a Alenka moc velká. Na stole našla lahvičku, vypila obsah a zmenšila se. Už mohla jít do té krásné zahrady, ale dvířka byla zamčená a klíček byl pořád na stole .Pod stolem našla koláček a zase se zvětšila, nemohla do té krásné zahrady, proto začala plakat. Vzpomněla si na lahvičku po které se zase zmenšila, vypila jí, ale málem se utopila ve vlastních slzách. Nakonec k ní přiběhl bílý králík a řekl jí, ať jde s ním. Alenka šla až k jeho domu. U králíka doma snědla koláček a zase se zvětšila. Její ruce a nohy trčely z králíkova domečku. Když odcházela, byla už zase malá. Šla dál a potkala ošklivého houseňáka s dýmkou v puse. Byl chytrý a podával Alence podivné otázky, proto raději odešla. Najednou uviděla žluté světélkující oči kocoura Šklíby a šla za nimi. Ten jí dovedl až k podivné hostině. Dostala se do společnosti zajíce Březňáka, ševce a dalších podivných stvoření. Svačit s těmito stvořeními bylo divné, protože celou dobu po sobě ostatní házeli nádobí a bavili se o nesmyslných věcech. Odešla od této podivné skupiny. Došla až na zámek srdcové královny, kde si vyslechla dva podivné příběhy od dvou zvláštních postav Noha a Paželva. Zahrála si s královnou kriket a byla obviněna že ukradla královně vdolky. Nakonec zjistila, že tohle podivné dobrodružství si jen vysnila. Moc jí to zklamalo a odmítala otevřít oči. Chtěla zůstat v té zahradě napořád.

Charakteristika hlavních postav:
Alenka - malá holčička s obrovskou fantazií je nakonec zklamaná, že to dobrodružství, které zažila, byl jen sen. Byla zvídavá,statečná,milá,hodná,chytrá
Švec - Bláznivé stvoření - v jiných překladech se nazývá kloboučník,hází nádobí a je důležitým hostem podivné svačiny Houseňák - chytrý, ošklivý,kouří dýmku, a dává Alence podivné otázky.
Královna - panovačná, chamtivá (vdolky), musí vždy vyhrát (soutěživá) , malá a baculatá její stráž tvoří karty
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama