Jméno růže

29. října 2013 v 14:58 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor :
1.pol.20.stol Umberto Eco - prozaik, představitel postmodernismu,filosof - detektivní historický a filosofický román (14.stol.)
další dílo - Pražský hřbitov

Obsah :
Příběh pojednává o Vilémovi z Baskervillu a jeho učni Adsovi, jež se společně v italském klášteře pokouší vyřešit jednu velkou záhadu, doprovázenou několika vraždami. (14.stol.)

Prolog :
Starý Adso sepisuje události,kterých se stal svědkem a jak vyřešil záhadu mrtvých mnichů v jednom Italském klášteře, Kam dorazil roku 1322 po boku svého mistra Viléma.

Charakteristika hlavních postav :
Vilém z Baskervillu - detektiv,geniální,zvýdavý,učitel,cílevědomý,
Adso z Melku - učeň Viléma, vypravěč, mladý, nezkušený,zvýdavý,chytrý,nápomocný
Jorge - starý, slepý knihovník, nesnáší smích,posedlý vírou v boha a církví,vrah mnichů

Text :
I.den - Příjezd do kláštera - dozvídají se o podivné smrti, ke které došlo před týdnem.
Vilém se svým žákem se rozhodnou, že tuto záhadu vyřeší. Do kláštera má přijet velká delegace,která spolu bude vyjednávat. Jedná se o papežskou a císařskou stranu. Tragédie se musí vysvětlit právě do příjezdu obou delegací. Klášter má jedno velké tajemství - knihovnu, která je vystavěna do tvaru labyrintu. Do knihovny maí mnichové zakázaný přístup, smí do ní jen knihovník a jeho pomocník.
II.den - Další smrt mnicha.
Vilém a Adso zkoumají další mrtvolu. Vilém stále pátrá po záhadách v labyrintu. V noci jdou do knihovny najdou svitek, na kterém zpočátku nic není, ale po zahřátí se objeví podivné značky. Než je stačí rozluštit, někdo přijde a sebere Vilémovi svitek i brýle.
III.den Další smrt, tentokrát pomocníka knihovníka.
Adso jde do knihovny sám, uslyší podivný zvuk a uteče. Vilém si u další smrti všimne černých špiček prstů a jazyka. V závěru knihy jdou oba do knihovny, dojdou až na konec. Na konci labyrintu sedí starý slepý knihovník Jorge, který hlídá obrovskou knihu. Vilém ho spatří a všimne si černých stránek. Knihovník ho po celou dobu nabádá, aby si přečetl alespoň jednu stránku té knihy. Vilém si vezme rukavice a otáčí stránky. Kniha je velmi stará - je to spis, který napsal Aristoteles a pojednává o smíchu. Knihovník Vilémovi vypráví, proč je ta kniha špatná, říká mu, že smích lidi zbavuje strachu z ďábla a když lidé přestanou mít strach z pekla, přestanou se modlit a věřit v boha, a to dělá z církve věc zcela zbytečnou. Nechtěl, aby se kniha dostala ven z knihovny a aby o ní vůbec někdo věděl, proto její první stránku napustil jedem. Pokaždé když mniši olízli prst, aby otočili stránku, dostal se jim do těla a oni pomalu umírali. Vilém si ale vzal rukavice, protože o tom, co zabijí mnichy dávno věděl. Když knihovník zjistil, že je Vilém v pořádku, snědl otrávené listy z knihy a zapálil celou knihovnu a s ní i klášter.
Kniha končí odjezdem Viléma a Adsa z kostela.

Rozbor :
Forma - vypravěč - ich-forma jazyk - spisovný, archaismy,latinská slova,citace z knih a Bible postmodernismus - prolínají se různé žánry - dektektivní,teologie,náboženství,filosofie,život mnichů,milostná zápletka
časoprostor - Itálie, klášter (Benediktýnské opatství)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama