Kytice

29. října 2013 v 15:05 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor :
Karel Jaromír Erben - sběratel lidových písní a pohádek,spisovatel 19.stol., sběratel lidové poezie
další díla : české pohádky, Tulák, Písně národní v Čechách
další autoři : bratři Grimmové, Karel Hynek Mácha, Božena Němcová

Kytice z pověstí národních - poezie, venkov, lidové pověsti, trestání lidí za jejich špatné skutky - spisovná čeština - soubor lidových balad,které většinou končí špatně 13 balad o smrti o lásce o nadpřirozených bytostech.

Kytice
Mrtvá matka, matka vlast. Její děti na ni nikdy nezapomněly a zůstaly jí věrné. Chodily k ní každý den a hledali svoji matku. Našly jen prostý kvítek, který nazvaly Mateřídouška. Vůně tohoto květu jim připomínaly jejich matku. Kvítek se v druhé části básně stává symbolem vlasti.

Poklad
Žena šla s dítětem na Velký pátek do kostela. V tom uviděla skálu a v ní svit. Došla k otevřené skále a vešla dovnitř. Náhle uviděla hromadu zlata. Chtěla i vzít jen trochu zlata, ale nakonec si začala brát zlata tolik kolik unesla. Byla zlatem tak očarovaná, že zapomněla na dítě. Když zlato vynesla ven, skála zmizela i s jejím dítětem. V tu chvíli si uvědomila, že nemá dítě a začala je hledat. Za rok se skála znovu objevila, žena do ní vběhla ale zlato jí nezajímalo, vzala dítě a utekla ani se neohlédla.

Svatební košile
Jedna dívka čeká na svého milého, který je v cizině.Už mu ušila košili, ale on se stále nevrací. Najednou někdo zaklepe na dveře a ona poznává svého milého .Ten jí zavede na hřbitov a ona stráví noc v márnici s mrtvým.

Polednice
Matka nemá trpělivost s dítětem, které pořád křičelo a nebylo k utišení. Začala mu vyhrožovat, že na néh zavolá Polednici. V poledne polednice opravdu přišla. Matka se lekla a vzala dítě na klín a silou ho držela. Jakmile polednice po dítěti vztáhla ruku,matka omdlela. Když přišel otec z roboty, matku vzkřísil, ale dítě bylo udušené.

Zlatý kolovrat
K chalupě, kde žila matka s dvěma dcerami, přišel jednoho dne král. Zaklepal na dveře a prosil o vodu. Pán dívce řekl,že si jí vezme za ženu. Matka si ale přála,aby si vzal za ženu její vlastní dceru, ne nevlastní Dorničku. Spolu s vlastní dcerou zavedla Dorničku do lesa, kde jí usekly nohy vypíchly oči a králi dala za ženu vlastní dceru. Ubohou Dorničku našel v lese stařík a poslal pachole ke králi, aby vyměnil zlatý kolovrat ta oči a nohy. Když se král vrátil z války, požádal svou ženu, aby mu upředla zlatou nit. Kolovrat začal zpívat o tom co udělaly Dorničce. Král se sebral a jel pro Dorničku ke staříkovi, živou vodou Dorničku vzkřísili.

Štědrý den
Dvě dívky chtěli na Štědrý den vědět svou budoucnost - Hana vidí svatbu, Marie smrt. Osud se naplnil, Hana se vdala a Marie umřela. Varování pro lidi kteří chtějí znát svou budoucnost


Vodník
Zlý vodník se zmocnil dívky, která prala prádlo. Dívka byla donucena se za vodníka provdat. Narodilo s jim dítě. Dívka prosila vodníka, aby jí pustil navštívit matku. Nevěřil jí, že se vrátí.Nakonec ji pustil, ale pod podmínkou, že dítě nechá u něj a do večera se vrátí. Dívka je dlouho se nevrací a vodník jí volá. Ale matka ji nechce pustit. Vodník jí stále volá a nakonec jde na břeh položí mrtvé dítě na práh.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama