Obsluhoval jsem anglického krále

29. října 2013 v 15:12 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor :
20.stol Bohumil Hrabal - spisovatel, prozaik, v díle jsou autobiografické prvky - k napsání ho inspirovalo vyprávění hostinského hotelu Modrá hvězda v Sadké.
další díla : Ostře sledované vlaky, Pábitelé, Perlička na dně
další autoři : Vladimír Páral (Milenci a vrazi), Ota Pavel (Jak jsem potkal ryby), Radek John (Memento)

Obsah :
Děj začíná a končí po válce. Hlavním hrdinou a vypravěčem je číšník Jan Dítě. Vypráví o svém dětství, o komplexu z malé výšky i svého jména Dítě. Jeho celoživotním cílem je stát se úspěšným, uznávaným a bohatým milionářem.

Charakteristika hlavních postav :
Jan Dítě - jednoduchý, snaživý a podnikavý muž malého vzrůstu, vyprevěč, Není uznán jako Árijec, ani jako otec, ani jako milionář, celý život je sám.
Syn Siegfried - zatlouká hřebíky, po Lizině smrti byl odebrán do ústavu
Manželka Líza - učitelka tělocviku, velice uctívaná,odjela na frontu jako zdravotnice
Vrchní Skřivánek - naučí Jana odhadovat lidi podle vzhledu a chůze

Skřivánek obsluhoval angl.krále jak stále říká, a proto vše odhadl správně. Pikolík Jan s ním prosázel veškeré spropitné,když se sázeli, co si host objedná.

Text :
Jan Dítě je prodavač párků na nádraží - jeho sen se pomalu plní, když je zaměstnán v průměrném hotelu. Své vydělané peníze jednou týdně utrácí v jednom veřejném domě "U Rajských". Seznamuje se s obchodníky a získává mezi nimi dobrého přítele. Po nešťastné události, kdy polije jednu slečnu. Pan cestující mu napíše doporučení do jiného hotelu. Dítě je blíž ke svému snu. Když začíná pracovat v hotelu je udiven tím jak krásný a drahý hotel to je. Později se dozvídám, že hotel pracuje hlavně v noci. Hostinským v hotelu je obézní muž na kolečkovém křesle. Hostinský zaměstnává i jednoho trestance, vraha, ze kterého má Dítě strach a proto raději z hotelu odchází.V novém hotelu zastává nejdřív podřadné práce, ale po neštěstí se stává hlavním číšníkem.Váží si vrchního Skřivánka, který se neustále chlubí tím, že obsluhoval anglického krále. V hotelu se konala velká sešlost. Po této oslavě je obviněn z krádeže zlaté lžičky. Začne se učit Německy. Seznamuje ses německou učitelkou tělocviku, která se později stává jeho manželkou. Dítě je propuštěn z hotelu. Jeho přítelkyně se stává aktivní ve fašistickém hnutí a on je pouze brán jako její přítěž. Je vyšetřován komisí pro čistotu rasy, zda je schopen počít dítě s čistou arijskou ženou.Později si své chování vyčítá a snaží se zapojit do odboje. Po omylu kdy je považován za špiona, je uvězněn a týrán v táboře. Nebyl tam ale dlouho a byl propušťen. Jeho žena mu později umírá. Narodí se jim retardované dítě. Před smrtí mu jeho žena předá kufřík se zabavenými známkami.Po konci války Dítě známky prodává a stává se milionářem. Kupuje si starý lom ve kterém zřizuje hotel. Doba se mění a všichni milionáři jsou zavření do pracovních táborů. Dítě se dobrovolně nechá zavřít aby byl mezi milionáři. Je nešťastný když ho propouští z vězení. Je povolán na Šumavu na údržbu silnic. Je zde sám jen s koněm, kozou, kočkou a psem. Zde medituje a přemýšlí o svém životě a dívá se do zrcadla. V zrcadle sám sebe nepoznává.

Časoprostor - život číšníka 20.-50.léta 20.století ovlivněné 2. SV
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama