Paní Bovaryová

31. října 2013 v 15:19 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor:
Gustave Flaubert - francouzský spisovatel, 19.stol.,cestovatel
další díla : Salambo, Bouvard a Pécuchet - nedokončený román

Rozbor: 3.os. er forma,krátká souvětí,obrazná přirovnání

Obsah:
Mladá žena Ema má moc ráda romány a nechce dál žít ten nudný život s manželem, chce zažít to, co čte ve svých knihách. Má proto dva milence, kteří jí ale opustí. Ema svůj život skončí, když se sama otráví jedem. Po sobě zanechá svého manžela, dceru Bertičku a spoustu dluhů. Rok po její smrti umírá i její manžel Karel a jeho matka. Protože je Emin otec ochrnutý, o Bertičku se stará její teta, která má problémy uživit sebe i Bertu, proto musí Berta začít pracovat.

Text:
Kniha je rozdělena do tří částí.
První část : vypráví o dětství Karla Bovaryho a jeho seznámení s Emou,která se stane jeho manželkou. Ema s Karlem se vezmou a stěhují se do Tostes. Ema otěhotní.
Druhá část : Těhotná Ema se se svým manželem stěhují z Tostes a přijíždějí do Yonville, kde vzal Karel práci jako tamní doktor.Nastěhovali se do domu po předchozím lékaři. Ema tady potkává svého prvního milence Rudolfa a porodí svou jedinou dceru Bertu. Ema s Rudolfem zažívá romantiku jako ve svých knihách scházejí se spolu za stodolou.Do jejich domu vstoupí Leon se kterým má Ema mnohem víc společného než se svým manželem nebo Rudolfem. Leon je písař, který bydlí u jejich sousedů lékarníků.
Třetí část : Rudolf se rozchází s Emou. Zdrcená Ema hledá útočiště u Leona. Ten se stává jejím milencem. Karel netuší, že ho jeho manželka podvádí. Ema miluje drahé a luxusní zboží. Kupuje si parfémy, koberce, šaty, šátky a další drahé zbytečnosti. Ema je stále víc zadlužená, její nákupy vyvrcholí až exekučním rozsudkem. Zoufalá Ema hledá pomoc u Rudolfa, ten jí ale odmítne.Naprosto zničená žena běží ke svým sousedům, nabere do dlaní jed a spolkne ho. Vrátí se domů a napíše svému manželovi dopis na rozloučenou. Jed začne pomalu působit a Ema začne mít hrozné křeče. Karel seděl celou dobu co umírala u ní. Po její smrti přijela domů Karlova matka, aby mu pomohla s Bertičkou. Po pohřbu své ženy Berta odjela k babičce a Karel zůstal sám. Další den si pro ní nechal poslat. Karel se stále víc utápěl v dluzích a rozprodával majetek, jen ložnice jeho mrtvé ženy zůstala netknutá. Jednoho dne probíral Eminy věci a narazil na dopis od Rudolfa, ve kterém jí opouštěl. Karel zůstal nehybně stát a začal si uvědomovat, jak byla jeho žena krásná a žádaná. Začal se chovat a oblékat tak, aby se Emě líbil. Dostal se do větších dluhů, ale stále Eminy věci neprodal. Zůstal sám, jen se svou dcerou staral se o ni, spravoval ji hračky a trávil s ní všechen svůj čas. Byl stále smutnější a smutnější. Jednoho rána si šel sednout na lavičku do altánu. Bertička nevěděla kde je - když ho nakonec našla, strčila do něj a on padl na zem mrtev. Bertička byla na mizině, nezůstali jí žádné peníze,odjela za svou babičkou, ale ta zemřela ve stejném roce jako její syn. Berta zůstala sama a odjela ke své tetě, Její teta byla chudá, proto začala Berta pracovat v přádelně aby si vydělala na život.

Charakteristika hlavních postav:
Ema Bovaryová - ráda čte romány,má dva milence, má ráda luxusní a drahé věci, Je zadlužená a proto spáchá sebevraždu (jed) - uniká z reality do svých příběhů
Karel Bovary - Miluje svou ženu od prvního setkání. Má dceru Bertu. Po smrti své ženy je smutný a neštastný, má dluhy,zemře na lavičce, kde ho najde jeho dcera.
Leon - písař, bydlí u Eminých sousedů, má rád stejné věci jako Ema, studuje
Rudolf - sukničkář, Emu opustí a poté když se dostane do potíží a potřebuje pomoc otočí se k ní zády.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama