Petr a Lucie

29. října 2013 v 21:25 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
autor :
Romain Rolland ( 1866 - 1944 ) - francouzský dramatik, literární kritik
díla :
Petr a Lucie - protiválečná novela, Okouzlená duše - rozsáhlý román

obsah :
Petr a Lucie je protiválečná novela, ve které hraje hlavní roli tragická láska dvou mladých lidí. Kniha vyjadřuje protest proti nesmyslnosti války a snaží se dokázat, že láska je silnější než válka.
Autor zde promítá vlastní zkušenost, kdy mu při bombardování Paříže na Velký pátek roku 1918 zemřela žena, společně s několika jeho dobrými přáteli.

Charakteristika postav :
Petr - 18letý student, syn státního úředníka, bohatý, nechápe smysl vády, je proti válce, zamilován do Lucie ( snaží se pochopit její situaci ), má všechno co chce, může studovat
Lucie - chudá malířka, prostá dívka, má odlišný pohled na svět - musí se sama uživit, pracuje v továrně s výbušninami, láska je smyslem jejího života ( miluje Petra )

Text :
V první části knihy se setkáváme s dvěma hlavními postavami ( Petrem a Lucií ). K sobě
je přivede válka, protože se při bombardování Paříže oba schovají v metru, kde na sebe narazí a chytnou se za ruce. v ten okamžik se do sebe zamilují. Lucie pak zmizí, bez jakéhokoli slova. Petr na ni nemůže zapomenout. Když na ní náhodou narazí, neřekne já ani slovo, jen se na ni dívá. Při dalším setkání se seznámí a dozví se jeden o druhém spoustu zajímavých věcí. Lucie je chudá malířka, nestuduje, živí se sama a pracuje v továrně s výbušninami. Petr zpočátku její umění nechápe a její výtvory se jí nelíbí, ale stále jí miluje. Pravidelně se scházejí u fontány a nebo se prochází po Paříži.
Jednou lucie pozve Petra k sobě domů, aby mu vytvořila portrét. Mluví o svém životě a o tom, jak jí život obrátila válka, ale přitom, kdyby nebyla, neměla by peníze. Petr má jít do války. Oba spolu plánují budoucnost, o které už ale předem vědí, že se neuskuteční. Rozhodnou se tedy, že se vezmou. Na velký pátek jdou spolu do chrámu sv. Gervaisa, kde se koná varhanní koncert. Prosí boha, aby je oddal. Za pár okamžiků se celý kostel od základů zachvěje a jejich životy skončí, když na Petra padá mohutný, těžký pilíř. Lucie na něj skočí - zemře tak s ním.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama