R.U.R.

31. října 2013 v 15:50 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě
Autor:
Karel Čapek - redaktor Lidových novin, cestovatel, bratr Josef nemá rád válku

Rozbor :
Drama - promluvy jednotlivých postav , utopické drama (tragedie) varování před technologickými pokroky (roboty) lidská chamtivost vliv techniky, otázky lidskosti a morálky

Charakteristika postav :
Helena - budoucí manželka Domina,krásná,má laskavý přístup k robotům i k lidem,citlivá, laskavá
Alquist - stavitel robotů
Domin - ředitel továrny hraje si na boha tvoří nové bytosti, prvotní myšlenka byla usnadnit lidem práci,zrušit otroctví
Dr.Gall - ředitel fyziologického ústavu robotů (jako Dr. Gallen - Bílá nemoc)

Text :
Za Dominem přijede Helena, dcera prezidenta a zajímá se o závod na výrobu robotů. Přijíždí hájit roboty a říká jim, že nejsou jen hloupé stroje. Nelíbí se jí, jak se k robotům lidé chovají. Roboti vypadají stejně jako lidé, jen nemají city a lidské funkce. Helena si zprvu pletla roboty s lidmi. Např. si myslela, že asistentka Sulla je člověk a mluvila s ní jako s člověkem a s některými lidmi mluvila naopak jako s roboty. Helena v továrně zůstane a vezme si ředitele továrny Domina. Děj hry se přesune o deset let později. Po deseti letech se roboti začínají používat i jako vojáci do válek. Helenu trápí, že nemají vlastní rozum a city, a proto přemluví doktora Galla, aby se pokusil takové roboty vyrobit. Svět začíná být plný robotů, lidem se přestávají rodit děti a roboti se začínají proti lidem bouřit.
Helena už nechce, aby se roboti vyráběli a proto spálí plány na jejich výrobu. Mezitím vedoucí továrny už se ví o vzbouření. Helena a ostatní lidé chtějí opustit ostrov. Bohužel nikdo nestihne odjet, roboti přicházejí na ostrov,nabírají vše co vidí a zabíjí všechny lidi kromě Alquista, který je vynalezl a sestrojil.
Po vyvraždění lidstva si roboti uvědomí, že jejich životnost je omezená, a bez plánů na výrobu za dvacet let vyhynou. Prosí Alquista, aby našel plány na jejich výrobu. Alquistovi se to nedaří. Najde dva roboty, kteří mají city a jsou jiní než ostatní - Primuse a Helenu. ---> Začíná zrod nové civilizace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama