Robinson Crusoe

29. října 2013 v 14:21 | Sabi |  Čtenářský deník k maturitě

Autor:
Daniel Defoe (17./18.stol.) Anglie, novinář,cestovatel (cestopisy),vězněn za své dílo Dobrodružný život kapitána Singletona
Obsah :
- 18.stol. - Hlavním hrdinou je Robinson,který ztroskotal na pustém ostrově.Kniha je napsaná o tom jak Robinson na ostrově žil, jak pracoval a jak si sháněl potravu.
Příběh začíná charakteristikou Robinsona. Robinson, nejmladší syn rodiny Cruseových, velmi rád chodí do přístavu pozorovat lodě a jeho největším snem je, stát se námořníkem. Jednou ho v přístavu potkal kamarád, jehož otec vlastnil loď, která převážela obilí. Nabídl Robinsonovi, že ho vezmou s sebou na plavbu. Robinson si doma sbalil věci a vyjel s nimi na moře. Na moři je zastihla krutá bouře, ale loď se nepotopila. Robinson dostal mořskou nemoc, ale nakonec vše dobře dopadlo - v pořádku se vrátily do přístavu. V Londýně se Robinson seznámil s kapitánem lodi, která plula mezi Londýnem a Guineou. Vyprávěl mu o Africe, jaká je to krásná a bohatá země. Robinsonovi se kapitánovo vyprávění tak líbilo, že se rozhodl do Afriky podívat - kapitán ho na jednu výpravu vzal s sebou . Na lodi je však přepadli piráti, zajali Robinsona a stal se z něj otrok. Seznámil se s Mulejem a černošským Xurym. Robinsonovi se podařilo s Xurym uprchnout. Na moři spatřil Španělskou loď, která je vzala na palubu. Stihla je silná bouře a loď ztroskotala. Robinson doplul na neznámý ostrov a zabydlel se v jeskyni. Udělal si sluneční hodiny a kalendář, vyrobil si jednoduché zbraně, pokoušel se rozdělat oheň, vyrobil si i slunečník. Pořád objevoval na ostrově nové věci a zdokonaloval si bydlení. Jednou Robinson viděl divochy, kteří zabili mladého zajatce a chystali se ho sníst. Druhý zajatec chtěl utéct a s pomocí Robinsona se mu to podařilo. Domorodce kteří je pronásledovali zabil a muži, kterého zachránil dal jméno Pátek. Po několika letech se Robinsonovi konečně podaří vrátit se domů a bere s sebou i přítele Pátka.

Téma knihy :
- Hlavním tématem knihy je popis člověka, který sám na pustém ostrově přežívá 30 let svého života jenom se zvířaty a nástroji, které stačil zachránit ze své ztroskotané lodi.
- Jako základ této knihy posloužilo vyprávění o skotském námořníkovi Alexandru Selkirkovi,který byl roku 1705 za trest vysazen z lodi. Na ostrově v tichém oceáně prožil 4 roky, než byl náhodou nalezen a dopraven zpět do Anglie.

Charakteristika hlavních postav :
Robinson - zvídavý, rozmazlený, šikovný,chytrý,zachránil svého jediného kamaráda na pustém ostrově
Pátek - nejlepší přítel Robinsona na strově (domorodec)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama